Alüminyum radyatör bazen çıkartılması gereken bir radyatörün üst kısımlarında sıkışan soğuk hava vardır. Böylece, ısıyı açtığınızda, ya radyatörün tamamı soğuk ya da radyatörün üstü üşüdüğü zaman soğuk hissedecektir. Maalesef, soğuk bir radyatör diğer sorunları da ifade edebilir. Devam etmeden önce, aşağıda listelenen bu yaygın radyatör sorunlarını kontrol edin. Hiçbiri uygun görünmüyorsa, radyatörünüzün muhtemelen basit bir bakıma ihtiyacı vardır.

  • Evinizde birden fazla radyatör varsa ve hepsi soğuk veya ılıksa, muhtemelen ısıtma sisteminizle ilgili daha büyük bir sorun yaşarsınız – kombinizin arızalı olabilir veya ısıtma sisteminizde bir yerde çamur veya tortu birikmesi olabilir.
  • Radyatörünüzün problemine radyatörün altında su birikmesi eşlik ediyorsa, radyatörünüzde bir sızıntı var demektir. Isıtıcınızı kapatmayı ve radyatörünüzün giriş vanasındaki somunu / somunları sıkmayı deneyin. Bu sorunu çözmezse, somun aşınmış olabilir – değiştirin veya bir profesyoneli arayın.
  • Evinizin kombiye yakın olan radyatörler ısınıp, diğer odalardaki radyatörler ısınmıyorsa, ısıtma sisteminiz evinizin diğer odalarına sıcak su sağlamak için yeterince yüksek bir basınçta çalışmıyor olabilir.

Alüminyum Radyatör Anahtarı Bulun

Alüminyum Radyatörünüzü suyunu ya da havasını almaya karar verdiyseniz, ilk adımınız, radyatörün “boşaltma valfini” açmak için bir şeyler bulmak olmalıdır. Radyatörünüzün bir ucunun üstünde küçük bir valf bulun. Bu valfte, genellikle valfi ayarlamak için döndürülebilen küçük kare kit olacaktır. Radyatör vanaları, radyatör vanalarını açmak ve kapatmak için tasarlanmış ucuz metal aletler, çoğu donanım mağazasında bulunmaktadır. Valfiniz için doğru boyutta bir radyatör anahtarı bulun veya alternatif olarak, valfı döndürmek için doğru boyutta küçük bir anahtar veya başka bir alet için takım çantanızı arayın

Radyatörünüzün anahtar kullanımı

  • Bazı modern radyatörler basit düz uçlu bir tornavidayla döndürülmek üzere tasarlanmış valflerle donatılmıştır.
  • İlerlemeden önce, bir radyatör anahtarı, tornavida, bir anahtar ya da bir dizi el aletinin olduğundan emin olun, böylece evinizdeki her radyatör vanalarını açabilirsiniz.

Alüminyum Radyatör Isılarını Kapatın

Aktif ısıtma sistemi sisteme daha fazla hava girebileceğinden, merkezi ısıtma sisteminizin işlem yapmadan önce kapatıldığından emin olun. Radyatörünüzün içeride kalan havayı serbest bırakmadan önce tamamen havasının çıkmasını istiyorsunuz. Sisteminizdeki ısının dağılması için zaman verin, daha sonra ısı radyatörünüzün her yerinde hissedin. Radyatörünüzün herhangi bir parçası hala sıcaksa, bir sonraki adıma geçmeden önce tamamen soğumasını bekleyin.

Radyatör Vanalarını Açın

Radyatörünüzün vanalarını açın. Radyatörün hem giriş hem de çıkış vanalarının “açık” konuma getirildiğinden emin olun. Ardından, radyatör anahtarınızı (veya tornavida vb.) Radyatörün üstündeki boşaltma valfindeki boşaltma vidasına yerleştirin. Vanayı açmak için vidayı saat yönünün tersine çevirin. Radyatörünüzden hava kaçarken bir tıslama sesi duymalısınız.

Tahliye valfini açmak, kısılmış soğuk havanın çıkmasın izin verir; bu, ısıtma sisteminize bağlı borular aracılığıyla ısıtma sisteminizdeki sıvıyla değiştirilir.

Radyatör Vanalarından Çıkan Suyu Temizleyin

Radyatörünüzden havası çıkarken, tahliye vanasından su gelebilir. Damlamalardan herhangi birini almak için bir mutfak havlusu veya bezi boşaltma vidasının altında tutun. Alternatif olarak, küçük bir kase veya tabak kullanın.

Suyun Tahliye Vanasından Çıkmasını Bekleyin

Sabit bir su akışı (sıçrayan bir hava ve su damlacıkları karışımı değil) tahliye vanasından sızarsa, radyatörünüzde tutulan havanın tümünü serbest bırakırsınız. Tahliye valfini tekrar sıkın (tahliye vidasını saat yönünde çevirin) ve sızıntı olmadığından emin olun. Radyatörünüze sıçrayan herhangi bir suyu silmek için bir bez kullanın.

Bu Işlemi Tüm Radyatörler Için Uygulayın

Aşırı havanın ısıtma sisteminizden tahliye edildiğinden emin olmak için, yalnızca bir tane sorun yaşıyorsanız bile, tüm radyatörlerinizi havasını almak en iyisidir. Bakımlı bir ısıtma sistemi için, radyatörlerinizi düzenli olarak bakımını yapmalısınız.

Alüminyum radyatörlerinizin bakımını yapmak gerçekten çok kolaydır. Quup heating olarak alüminyum radyatörlerimiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz https://www.quupheating.com/aluminyum-radyator/